NORDISKA MÄSTERSKAPET - RESULTATARKIV

2016 Danmark

Lagkonkurrens: Officiellt WT
Sverige vinnande lag
NORD JCh DK BRCh DK WTCh Coatfloats Marimekko, Mekko, Ingela Karlsson
NORD JCh LPII SELCh SE VCh SE UCh Bez Amis First Last and Always, Triss, Tina Engström
Svartalwen’s Fria Aska, Aska, Anna-Lena Wendt
NORD JCh Waternuts Sweet Science, Blomma, Helena Närling

Individuell konkurrens: A-prov
3a NORD JCh LPII SELCh SE VCh SE UCh Bez-Ami's First Last And Always, Tina Engström
efter vinnande NOJCH Polarcirkus Ronaldo, Tone Høyland, Norge och tvåan NORDJCH Waternuts High And Mighty, Bjarne Holm, Norge

2015 Norge

Foto: Peter Flinck
Foto: Peter Flinck

Lagkonkurrens: B-prov
Sverige vinnande lag
DKBRCH NORDJCH SESPCH Waternuts Caleigh, Anna-Lena Wendt, 1a pris  
DKBRCH NORD CH DKWTCH Coatfloats Marimekko, Ingela Karlsson, 1a pris  
SEJCH Waternuts Sweet Science, Helena Närling, 1a pris  
NORDJCH Bez-Amis First Last and Always, Tina Engström, 0 pris   

2. Team Denmark
3. Norge och Finland

Individuell konkurrens: WT
Nordisk mästare
DKBRCH NORD CH DKWTCH Coatfloats Marimekko och Ingela Karlsson.
2. NORDJCH Waternuts High And Mighty, Bjarne Holm, Norge
3. DKBRCH NORDJCH SESPCH Waternuts Caleigh, Anna-Lena Wendt

2014 Kristianstad, Sverige

Lagkonkurrens: B-prov
Sverige vinnande lag
NordJCh SESpCh Waternuts Caleigh, "Leia", Anna-Lena Wendt
NordJCh Coatfloats Marimekko, "Mekko", Ingela Karlsson
SEJCh NOJCh Straight Flush Velvet Vega, "Vega", Andreas Josefsson
Bez-Ami's First Last And Always, Tina Engström

Individuell konkurrens: A-prov
3a Bez-Ami's First Last And Always, Tina Engström, 1a pris

Mästerskapets hemsida med bildspel och kompletta resultat

2013 Finland

Foto: Ramin Miraftabi

Lagkonkurrens:
Sverige vinnande lag

SEJ(j)Ch Waternuts Sweet Science, "Blomma", Helena Närling
NordJCh SESpCh Waternuts Caleigh, "Leia", Anna-Lena Wendt
NordJCh Coatfloats Marimekko, "Mekko", Ingela Karlsson
SEJCh NOJCh Straight Flush Velvet Vega, "Vega", Andreas Josefsson

2012 Sakskøping, Danmark

Foto: Fia Josefsson

Lagkonkurrens:
Sverige vinnande lag

SEJCh NOJCh Straight Flush Velvet Vega, Andreas Josefsson
SEJ(j)Ch Waternuts Sweet Science, Helena Närling
NordJCh SESpCh Waternuts Caleigh, Anna-Lena Wendt
NordJCh Coatfloats Marimekko, Ingela Karlsson
 

Individuell konkurrens:
Nordisk Mästare
SEJCh NOJCh Straight Flush Velvet Vega, Andreas Josefsson!

2011 Oslo, Norge

Foto: Linda Skramstad
Lagkonkurrens:
Sverige vinnande lag

SEJCh Straight Flush Velvet Vega, Andreas Josefsson, 1a pris bästa hund
SESPCh SEJ(j)Ch NOJCh Waternuts Caleigh, Anna-Lena Wendt, 1a pris
SEJCh FIJCh Feedback's She Walks Like An Angel, Jan Schenström, 2a pris
SEJCh NOJCh DKBRCh NordJCh Coatfloats Marimekko, Ingela Karlsson, 2a pris

Individuell konkurrens:

Nordisk Mästare
SEJCh NOJCh DKBRCh NordJCh Coatfloats Marimekko, Ingela Karlsson, 1a pris
SEJCh Straight Flush Velvet Vega, Andreas Josefsson, 1a pris
SESPCh SEJ(j)Ch NOJCh Waternuts Caleigh, Anna-Lena Wendt, 2a pris
SEJCh FIJCh Feedback's She Walks Like An Ange, Jan Schenström, 2a pris

2010

Lagkonkurrens:
Sverige vinnande lag

SJCh Feedback's She walks like an angel, Jan Schenström
SEJCh Isle Mountain's Zevs, Lars Jonsson
SEJCh NOJCh Coatfloats Marimekko, Ingela Karlsson
SEJCh Hinnared's Japp, Veronica Hansson
SEJ(j)Ch NOJCh Waternuts Caleigh, Anna-Lena Wendt
 

2. Team Denmark

3. Team Norway

4. Team Finland

2009 Ekenäs, Finland

Lagkonkurrens: B-prov
Sverige vinnande lag

SJCh Feedback's She walks like an angel, Jan Schenström, 1a pris

SJCh Pumpans Broomtail Wrasse, Helena Molin, 2a pris

Hinnareds Hold-on, Peter Hilding, 2a pris

Zynne Hinnareds, Tom Rölander, 3e pris
 

Individuell konkurrens: A-prov

Nordisk Mästare
Pumpans Bromtail Wrasse, Helena Molin, Exellent

2:a Dkbrch Jiggers Tarka Lovely Alma, Hans Jörgen Bilstrup Danmark, Exellent

3:a SJCh Feedbacks She Walks like an Angel, Jan Schenström Sverige, Good

4:a Hinnareds Hold-On, Peter Hilding Sverige, Good